8,5 mio. EU-borgere besøgte Danmark i 2019 – se hvor de kommer fra

- Venstre, Danmarks Liberale Parti
Fri bevægelighed gælder også for turister
EU har udarbejdet en række foranstaltninger og tiltag, som gør det lettere at krydse grænserne, og som beskytter turisternes sundhed, sikkerhed og materielle interesser. Blandt disse er brandsikring af eksisterende hoteller, regler om passagerrettigheder på alle transportområder og forvaltning af badevandskvalitet.
Hvad mener Venstre?
Turismen er til gavn for vækst og arbejdspladser i hele Danmark. Vi lever derfor højt på turister fra de andre europæiske lande, der kommer til Danmark for at opleve vores land, kultur, natur, historie og seværdigheder. Det er særligt turister fra vores nabolande, der holder af at feriere i Danmark. Den trend skal vi fastholde og udbygge. Tilsvarende gavner det os på europæisk plan, at EU er verdens førende turistmål. Det glæder vi os over i Venstre.
Hvad viser tallene?
Oversigten viser fordelingen af de mange turister, der kom fra de respektive EU-lande til Danmark. I alt ankom der 8.546.000 turister til Danmark i 2019.
Kilde: Erhvervsministeriets svar på Europaudvalgets spørgsmål nr. 176, 2021
Denne informationsannonce er udarbejdet med tilskud fra Europa-Nævnet.